Stavíme dům II. – Hypotéka

Přiznám se, že tenhle článek se mi nepíše úplně lehce a trvalo strašně dlouho, než jsem ho dala dohromady. Tolikrát jsem ho už měla napsaný, tolikrát ho přepsala nebo úplně smazala a začala od znova. Zkrátka je to pro mě hodně emotivní téma, protože když si na veškeré ty starosti a nervy kolem hypotéky vzpomenu…

JAK TO CELÉ ZAČALO

S Péťou už jsme dlouho věděli, že chceme bydlet spolu. Po zhruba ročním vztahu jsme už tuhle potřebu cítili tak nějak víc a rozhodli jsme se, že půjdeme do pronájmu. Našli jsme si krásný byt v hezké čtvrti, zabydleli jsme si ho podle představ a možností a žili tam. Postupem času, jak náš vztah byl vážnější a vážnější, jsme si začali uvědomovat, že chceme něco svého. Že už nechceme ,,vyhazovat peníze oknem“ za pronájem a že chceme do vlastního. Psalo se léto 2017.

Pár týdnů jsme o tom jen mluvili, diskutovali co a jak, zda dům či byt, kde chceme vlastně bydlet a samozřejmě i financování. Kdybychom v té době věděli, jak dlouho celý proces bude trvat, tak bychom si zažádali asi hned po začátku našeho vztahu! 😀

NAJÍT POZEMEK KOLEM PRAHY? NEMOŽNÉ!

Domluvili jsme se, že chceme dům. Já, rodilý pražák a zastánce bytů jsem propadla kouzlu rodinného domu, zahradě a psovi (tomu už jsem teda propadla dávno), Péťa zvyklí celý život v domě žít – bylo rozhodnuto. Tohle byla vlastně ta snadná část.

Najít pozemek v ideálně 20ti minutové dojezdné době do Prahy? Už né tak snadné. Ještě než jsme vůbec začali financování řešit, začali jsme hledat ten pravý pozemek. Koukali jsme po něčem na západ od Prahy, abychom měli do budoucna babičky a tetičky pěkně pohromadě a blízko. Když jsme ale v téhle části začali pozemky hledat, málem nás odváželi. Byla to katastrofa! Jeden horší než druhý a ten, co za něco stalo (a opravdu tím myslím jen něco), byl tak neskutečně předražený, že by nám celá hypotéka stačila jen na pozemek. Koukali jsme se po všech možných portálech, inzercích, doporučeních a developerech. Nic.

Až jednou jel Péťa metrem a viděl reklamu na Zámecké zahrady. Perfektní lokace, krásná příroda, kousek do Prahy. Značka ideál!

A tak jsme se jeli podívat. Pozemků na prodej měli hned několik, v nově zřízeném developerském projektu, v malé vesničce s dobrou dostupností i školou a dokonce s golfovým hřištěm takřka za humny. Dokonce i cena, za kterou pozemky nabízely, byla únosná (no, rozhodně únosnější než v okolních vesnicích, ale jinak ty ceny celkově ach ach, šílenost). My byli nadšení, hned jsme si jeden pozemek pro sebe vyhlídli a jak je mým zvykem, hned jsem se k němu upnula, představovala jsem si jak tam už stojí náš vysněný dům, jak si na zahradě hrají děti a jak koukám z kuchyně ven do polí. No…

A JAK TO BUDETE FINANCOVAT?

Protože to všechno bylo až moc idylické, mělo to jeden malý, ale pro nás podstatný háček, rychlost. Pozemky díky všem jejich benefitům šly na dračku a my zatím neměli vyřízeného vůbec nic. Takže začal šílený maraton.

Začali jsme hledat banku, která nám hypotéku dá. Nic ojedinělého, říkala jsem si. Po první schůzce v jedné s nejmenovaných bank mi ale spadla brada a bylo mi do pláče. Hypotéku, kterou jsme potřebovali poskytují, (potřebovali jsme čerpat nejdříve na pozemek a poté ze stejné hypotéky na dům, tedy postupné čerpání, nechtěli jsme si brát dvě hypotéky) ale v rámci naší situace nám mohou dát hypotéku pouze na polovinu požadované částky. A to pro představu takové částky, za kterou bychom si sotva koupili pozemek při současných cenách. Byla jsem v šoku…

Museli jsme čekat dalších několik měsíců, než se podávalo daňové přiznání. Mezitím jsme se snažili pozemek udržet v rámci rezervace a musím se přiznat, že nebýt ochoty ze strany developera, nevím, co bychom dělali. Když jsme konečně dosáhli na požadovanou částku, začal šílený koloběh papírování.

Nezapomeňte taky na to, že v dnešní době už je skoro nemožné v rámci hypotéky dostat 100% částku, takže když si půjčíte například 80 % z ceny nemovitosti, musíte mít našetřený ten zbytek, případně ručit něčím jiným. Nebo si vzít další půjčku…

MĚJTE DOBRÉHO HYPOTEČNÍHO PORADCE

Díky Bohu za toho našeho. Kdyby nebylo jeho, nedali bychom dokupy ani polovinu dokumentů, které k žádosti o hypotéku musíte doložit. Proto opravdu, ale opravdu pečlivě si toho svého vyberte. To, jak se k vám proklientsky chová poznáte už z mailů či osobní schůzky, případně se poptejte kolem, zda s ním nemá někdo nějakou zkušenost. Pokud si totiž vyberete správně, ušetří vám to hromadu nervů a spoustu času.

Ověřování, papírování a zase ověřování. Připravte se na hromadu papírů. Musíte dokládat čestná prohlášení, výdaje, zkrátka je toho hodně. Proto je dobré si vždy na začátku s hyp.poradcem udělat seznam dokladů, které musíte pro doložení a úspěšnou žádost mít, abyste jeli jen položku po položce a vše si poté nechali najednou ověřit. Věřte mi, tou dobou jsem na poště strávila víc času než doma. I tak se vám ale může stát, a nám se to samozřejmě stalo, že banka chce doložit něco navíc. Takže vždy, když jsme si mysleli, že už máme vše splněné, přišel další požadavek. A další. A další.

Až budete mít konečně všechny papíry vyřešené, čekáte na rozhodnutí banky. A není to moc příjemné čekání, ještě když pořád slibujete developerovi, že ten pozemek pořád chcete, ať vám počká další…měsíc? Protože přece si nekoupíte pozemek bez vědomí, že ho máte z čeho zaplatit, že jo.

MÁME HYPOTÉKU A…NEMÁME POZEMEK!

Konečně přišla ta skvělá zpráva – DAJÍ NÁM HYPOTÉKU!! Po několikanásobném dokládání dalších a dalších dokumentů a po urgování jsme ji konečně dostali. Třikrát sláva! Jenže – podpis smlouvy. U tohohle si dejte obrovský pozor, smlouvu si důkladně projděte, ideálně s právníkem který tomu rozumí, protože se upisujete opravdu na strašně dlouhou dobu a jsou to nemalé peníze. Snad vám nebude vadit, když nebudu zacházet do detailů výše naší hypotéky apod. Ale můžu vám říct, že jsme ještě byli v té vlně, kdy jsme chytli docela dobrou úrokovou sazbu (tohle si fakt pohlídejte), fajn fixaci na 5 let (což je standardní doba, po této době bůhví jaké budou sazby), a stejně se mi třásla ruka při podpisu tak obrovské částky peněz. Hypotéku jsme si nakonec nechali společně napsat na 30 let. Uff, já vím.

Naše radost z podepsané hypotéky ale netrvala dlouho. Developer nám totiž oznámil, že nemohl nadále držet náš pozemek (protože upřímně, fakt to bylo dlouho) a prodá ho jinému zájemci…V ten moment se mi zhroutil svět. Vím, byl to ,,jen“ pozemek, ale už to byl tak nějak ,,náš“ pozemek. A ještě s těmi zádrhely s hypotékou jsem byla unavená, naštvaná a chtěla jsem to vzdát, upřímně jo. Říkala jsem Pétovi že na to kašlu, je to znamení, že to tak být nemá, koupíme si byt a bude nám dobře. Péťa to ale naštěstí nevzdal a začal pátrat po pozemku dál. Bohužel ale s dost špatnými výsledky. Celá tahle fáze s hypotékou a hledáním pozemku nám zabrala strašně, strašně času a my byli zase takřka na začátku.

UPLYNUL UŽ ROK A MY MÁME…JEN HYPOTÉKU. NEBO NE?

Podzim 2018. Celý proces hypotéky nám zabral skoro rok a spoustu nervů. Tuhle bytovou situaci řešíme přes rok a stále nemáme pozemek. Naše představy o tom, jak do roku a půl budeme bydlet byly ty tam a já se snažila nepanikařit.

Panikařila jsem. Hodně. Oba jsme byli podráždění, unavení a měli jsme našeho pronajatého bytu čím dál víc plné zuby. Nebylo to úplně fajn období.

Hledali jsme ale dál, jezdili se koukat na další pozemky a všude bylo něco špatně. Byl blízko u silnice, neměl rozvody, měl šílené sousedy, byl strašně daleko…zkrátka beznadějná situace. Až se na náš na přelomu roku usmálo štěstí a Zámecké zahrady vypsaly další etapu pozemků. Asi si neumíte představit jak rychle jsme tam jeli se na ně podívat…

A tak tam stál. Ten náš vysněný pozemek. Nutno podotknout, že ještě lepší než ten původní, sice o trochu menší (a dražší), ale za to na kopci, s krásným výhledem a lesem co by kamenem dohodil (jojo já vím, vše se děje z nějakého důvodu). Neváhali jsme ani den, zaplatili jsme rezervační poplatek a začal další koloběh papírování…tentokrát v rámci prvního čerpání z hypotéky.

Únor 2019, kupujeme pozemek a čeká nás ještě dlouhá cesta…

Share:

2 Comments

 1. Říjen 26, 2019 / 11:42 pm

  Ach takové nervy. Snad už to bude o trošku lepší a budete mít svůj vysněný domeček! Držím palce Terezko ❤️

  • Terez
   Únor 6, 2020 / 7:55 am

   Děkujeme moc!! 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *