Stavíme dům IV. – Výběr dodavatele dřevostavby a první kroky

Hypotéka check, výběr pozemku check, teď už jen zbývá postavit dům…No jo, ale KDO nám ho postaví?

ZAJDĚTE SE PODÍVAT NA VELETRH

Když jsme s Péťou vybírali dodavatele, který nám dům postaví, jediné co jsme věděli bylo, že chceme dřevostavbu. Celkově se nám ten styllíbí , líbí se nám že je to oproti zděnému rychleji postavený a líbí se nám i vlastnosti tohohle typu domu. No jo, ale těch firem, které dřevostavby staví, jsou tisíce, tak jak vybrat tu správnou?

Tak jsme zašli na veletrh dřevostaveb. A upřímně po něm jsme měli ještě zamotanější hlavu! Tolik firem, různých stylů domů, různé atypy, velikosti, samozřejmě i ceny. Posbírali jsme snad 50 katalogů ale stále jsme se neuměli rozhodnout. A protože jak je známo jsou tyhle věci stejně nejlepší na doporučení, začali jsme se vyptávat. Všech, pořád. Na všechno! 😀

veletrh brunettie dům stavba dřevostavba

veletrh brunettie dům stavba dřevostavba

Takže rozumím, že pokud máte docela jasnou představu o tom, jak má dům vypadat, na veletrhu můžete jen porovnávat nabídky, pobavit se s vystavovateli o jejich standardech a zkrátka načerpat informace a udělat rozhodnutí. Nám to ale spíš hlavu zamotalo ještě víc.

VŘELE DOPORUČUJI…

Stejně jsme ale prošli všechny katalogy z veletrhu a seřadili jsme si vybrané dodavatele od prvního místa až po třetí. A to z hlediska všech faktorů – ceny, standardů, materiálů, estetičnosti atd. Potom jsme se na vybrané firmy začali vyptávat, googlit, hledat, zkrátka jsme hledali reference od majitelů, kteří s nimi už někdy něco stavěli.

Mezi našimi známými i budoucími sousedy se ale často začala opakovat firma Lucern. Neslyšeli jsme o ní předtím, na veletrhu jsme je (asi) neviděli, takže v našem štosu katalogů nebyli. Takže jsme se podívali na jejich web a najednou to tam prostě bylo. Líbily se nám skoro všechny typy domů, líbily se nám reference i realizace, ve standardech bylo vše ,,potřebné“ a zkrátka nám to všechno do sebe zapadalo. Navíc si je všichni chválili a domy ve skutečnosti vypadaly ještě lépe než v katalogu. Takže jsme si sjednali osobní schůzku ve vzorovém domě (což je vlastně nejlepší, protože se hned můžete podívat jak budoucí dům může vypadat) a říkali jsme si, že tahle schůzka rozhodne. No a rozhodla.

brunettie dům stavba dřevostavba lucern brunettie dům stavba dřevostavba lucern

LÁSKA NA PRVNÍ POHLED? PLATÍ I U DOMU

Byli jsme si po první schůzce jistí, že chceme stavět s nimi. Zkrátka to byla ta pomyslná chemie, jiskra, která přeskočila a všechny díly skládačky do sebe zapadly. Navíc jsme měli takový ten dobrý pocit, to příjemné chvění v břiše kdy vám i vnitřní já říká, že tohle je ten správný krok. Takže bylo rozhodnuto.

Následovalo ještě hodně, hodně schůzek nad naším vysněným domem. Samozřejmě jsme kalkulovali s nějakým budgetem, do toho se nám (jak víte z minulého článku) změnil pozemek, který měl opět jiné proporce…zkrátka bylo to těžké a dlouhé. O to víc si vlastně vážím řekněme vytrvalosti a vstřícnosti lidí z Lucernu, protože s námi trpělivě měnili vše možné, upravovali, dotahovali. Takže z původního patrového domu, obřím jedním oknem s místem na sezení a jednou koupelnou bez pracovny se nakonec stal bungalov se skvěle postavenými pokoji, pracovnou a nádherným, proskleným obývacím pokojem s mojí vysněnou kuchyní.

Možná to teď vypadá hloupě, že jsme se neuměli rozhodnout, ale je to fakt těžké. Finalizovat projekt domu, který víte, že bude stát spoustu peněz a budete v něm bydlet. Do kterého musíte počítat se všemi eventualitami, změnou stylu designu, vašimi sny a penězi. Takže i přesto, že jsme vycházeli z katalogového domu, máme nakonec dům tak předělaný, že je to vlastně náš unikátní design. A tak nějak vypadaly všechny naše schůzky – vyberete si dům, který se vám z katalogu líbí nebo donesete nějaký váš vysněný atypický design, na schůzce vše proberete do detailů, paní architektka vám doporučí co a jak a pak už doma čekáte na výsledek. Pokud se vám něco nezdá, změnili jste názor atd. vše se ladí do posledního detailu. Protože až je projekt finálně schválen, začíná kolečko se stavebním úřadem (mimochodem tuhle ,,službu“ doporučujeme si zaplatit a nechat vyřídit, je to daleko rychlejší, pohodlnější a ušetříte si spouustu nervů), po kterém už projekt budete měnit daleko hůř.

Rozhodujte se proto správně, klidně i déle, ale buďte si tím jistí. Přeci jen není to věc za pár korun…

MÁME PROJEKT, STAVEBNÍ POVOLENÍ A CO TEĎ?

I přes veškeré stresy, nervy a klacky pod nohy, které jsme museli absolvovat (jak asi víte ze stories) a díky skvělé paní z Lucernu (nechci úplně jmenovat, nevím, zda mohu, ale bude/budou vědět:)) jsme měli vyřízené stavební povolení, díky paní architektce jsme měli projekt na náš vysněný dům a říkali jsme si, co teď? Jasně, začíná ta pravá zábava, začíná stavba!

My jsme ale měli trochu horší načasování, protože jsme celé kolečko měli finálně hotové až kolem listopadu, prosince minulého roku. Moje sny o vánocích v novém domě se už pár měsíců dozadu úplně rozplynuly, ale pořád jsem tajně doufala, že začneme se stavbou už v roce 2019. To se nám bohužel i díky počasí a svátkům nepodařilo a tak jsme začali po Novém roce.

A bylo to. KONEČNĚ po letech (doslova) vyřizování papírů na hypotéku, vybírání pozemku, vybírání druhého pozemku, vybírání dodavatele, tisících úprav projektu a schůzkách se starostou a pocením se nad čtením stanov, jsme začali stavět. Konečně jsme se na pozemku nekoukali na vojtěšku ale na základy našeho budoucího domu…:)


Takže závěrem mých pár tipů jak na výběr dodavatele:

  • i tady platí, dát tomu čas = nerozhodujte se na první dobrou, vše si důkladně prostudujte
  • ptejte se = všech, co s firmou už stavili, zeptejte se, zda se na dům můžete přijet podívat, chtějte slyšet reference od ,,skutečných“ lidí a nespoléhejte jenom na web/gooogle
  • obejděte veletrhy/expa = pokud vážně nevíte nebo nemáte v okolí někoho, na koho se obrátit. Načerpáte inspiraci, můžete najít super vychytávky nebo jen porovnat ceny
  • schůzky, schůzky a zase schůzky = je důležité se potkat s lidmi, kteří za firmou stojí, se kterými budete jednat i kdo vám dům následně postaví (zkrátka zjistěte, zda tam přeskočila jiskra)
  • zjistěte si, zda se firma na nějaký typ domu specializuje = pokud si přejete například patrový, ale firma nejvíce staví bungalovy, dvakrát se přesvědčte, že jsou specialisté i na tento typ domu
  • upravujte, upravujte, upravujte, zkrátka s finálním projektem musíte být na 110 % spokojení
  • …a v neposlední řadě dejte při výběru na svou intuici, fakt se to vyplatí 🙂
Share:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *