BALI II. – VÝLET NA NUSA PENIDA A NUSA LEMBONGAN

Protože jsme na Bali byli už jednou, rozhodli jsme se tentokrát porozhlédnout i po okolí tohohle skvělýho ostrova. A jaké překvapení, že jsme našli snad ještě hezčí ostrůvky kolem! Takže pokud budete na Bali a budete mít čas a chuť se na okolní ostrůvky podívat (což doporučuju), připravila jsem pro vás takový mallý itinerář, tipy na ubytování, přepravy a jídlo. 🙂

NUSA PENIDA

Na tomhle ostrůvku, který je z těch 3 největší, jsme začínali. Cesta lodí z Bali na Nusa Penida trvá kolem 30-40 minut a loď vyplouvá z přístavu SANUR. Tricky part nastává při ceně. My jsme byli trošku hloupí turisté a zaplatili si to jako ,,balíček” – takže odvoz až do přístavu a loď k tomu. Což se ukázalo jako ne moc ekonomické řešení, takže spíš doporučuju do přístavu vlastní dopravu (skútr/taxi) a potom koupit jízdenku. Zpáteční vás vyjde na 200 IDR (cca 300 Kč našich). Přepravních společností tam najdete opravdu spoustu a lodě jezdí každou chvilku. Jen si určitě vezměte na nohy žabky a ideálně i sukni či šaty, které si budete moct ohrnout, do lodi se totiž leze mořem a když je příliv a vlny, jste po pás mokří.

Když přijedete na ostrov, hned se na vás sesypou taxikáři. Smlouvejte cenu, ukažte mu vaše ubytování a jeďte. Alternativou je půjčení skůtru, který si v přístavu můžete hned odvézt.

Na Nusa Penida je všude hodně špatný signál, o internetu nemluvě. Celkově je tenhle ostrůvek oproti Bali dost tichý, je tam daleko méně lidí, je víc nedotčený. Ale hlavně ta příroda tam…to je nádhera. Hodně nás to překvapilo, vzhledem k jeho velikosti jsme mysleli, že všude bude naopak spousta turistů, ale za tři dny, co jsme tam byli, jsme potkali snad jeden nebo dva páry, kteří nebyli místní. Takže pokud si chcete odpočinout od rušného a někdy hodně hipster Bali, Nusa Penida je skvělou volbou.

bali nusa penida ruru's bungalows booking accomodation ubytování trip indonesia brunettie travelling travel hacksBydleli jsme v Ruru’s Bungalow a nemohli jsme si vybrat líp! Nově postavených pár bungalovů, které jsou celé ze dřeva, všechno tam krásně voní, krásná koupelna s připravenými proprietami a skvělý majitel, který se na vás zubí od ucha k uchu a vše vám zařídí. Skútr jsme si půjčili až od něj a vyšel asi na 70 IDR/den. Nejlepší ale byla lokace ubytování – doslova v samotném srdci džungle. Tyhle bungalovy se totiž nachází v malé vesničce obklopené indonéskou džunglí, palmami, zvířaty a božským vzduchem. Tady jsem zažila nejkrásnější východ slunce, který jsem kdy viděla! A to je on:

vychod slunce sunrise bali nusa penida trip travelling brunettie island palmtrees

          1.den Crystal Bay, Diamond beach a Atuh beach

Pláž Crystal Bay jsme měli z ubytování asi 5 minut na skútru, takže jsme tam vyrazili hned v 5 ráno a nepotkali jsme tam ani místní! Jen divoká prasata. 😀 (tip jak na fotky bez lidí, fakt si přivstaňte, stojí to za to). Měla jsem v hlavě, jak to tam asi bude vypadat, ale tady se trošku realita neuskutečnila – z krásné pláže se stala trochu turistická atrakce, všude samé stánky a obchůdky s jídlem, lehátka apod. Takže jsme jen chvilku poseděli a vyrazili na cestu.

tankování gas station bali nusa penida brunettieatuh beach diamond beach nusa penida bali travelling indonesia brunettie

Pláže Atuh a Diamond leží na druhé straně ostrova, takže vás čeká zhruba hodinová cesta k nim. Tady bych vás ale měla varovat, cesty na Nuse jsou opravdu šílené a váš zadek vás nebude mít moc rád. Chvilkami jsou to běžné asfaltky, ale chvilkami neujedete 10 cm bez přejetí obří díry s kameny. Dávejte proto na sebe pozor. Cesta je sice náročná, ale cíl stojí za to.

Diamond beach je bezkonkurenčně jedna z nejkrásnějších (ne-li nejhezčí!) pláží, které jsem kdy viděla. Už jen ze shora vás dostane svým výhledem na palmy, azurově modrou vodu, bílý písek a kameny z vody ve tvaru diamantů. Pokud ale sejdete dolů (opět vás prosím opatrně, jsou tam provizorní schody, ale jsou vysoké, kluzské a je to náročné nahoru i dolu), čeká na vás ráj na zemi. Tohle bylo jedno z instagramových míst, kde jsem si říkala, že to ve skutečnosti nemůže být tak krásný. A ono fakt bylo!

Atuh beach byla oproti tomu taková chudší. Špinavější pláž, studenější voda a nic moc výhled. Co tady ale najdete jsou stánky s jídlem a čerstvým kokosem. Takže se tady občerstvěte, místní Nasi Goreng bylo jedno z nejlepších, které jsme na Bali měli. 

diamond beach bali nusa penida trip beach girl brunettie

diamond beach bali nusa penida couple travelcouple influencer digitalnomad love laska par couple brunettie

nasi goreng mango juice nusa penida atuh beach bali travelling island coconut beach food balinesse food

diamond beach bali nusa penida trip beach girl brunettie atuh beach

          2.den Kelingking beach

Vidět tohle místo bylo na mém bucket listu už hooodně dlouho a rozhodně nezklamalo. I tady jsme vyjeli brzo ráno, abysme na místo dorazili kolem 8 ráno. A bylo totálně bez lidí!! Takže jsme si první ,,wow” užili jen mezi sebou a mělo to neuvěřitelnou atmosféru.

kelingking beach bali nusa penida dinosaur beach brunettie travelling trip

Protože jsme s Péťou staří blázni a dobrodruzi, rozhodli jsme se to sešplhat, doslova, dolů na pláž. Zdání ze shora klame a to, co se zdá jako pár schodů se nakonec ukázalo jako hodinová cesta těmi nejnebezpečnějšími schody, které jsem kdy viděla. A to jsem si myslela, že nic horšího, než schody na Diamond beach, není.

stairs to kelingking beach nusa penida bali trip travelling indonesia brunettie

Proto sice znovu, ale opravdu, rozmyslete si dobře, zda to dáte. Cesta dolů je šílená a dlouhá, ale není nic v porovnání s cestou nahoru. V tom horku a dusnu. Vyhýbáte se lidem na pár centimetrech, doslova šplháte, ručkujete, otáčíte se a snažíte se nepodívat dolů. Cesta nahoru je hodně náročná a pláž dole je sice opravdu krásná, ale znovu bych tam nešla. A pokud si z fotky výše říkáte, že to přece zas tak hrozné není, tak vás musím zklamat, je. Protože tahle fotka zachycuje ten nejlepší a nejsnazší úsek celé cesty.

kelingking beach zoot plavky swimwear beach summer vacation bali nusa penida brunettie

JÍDLO

Nebyl by to článek ode mě, kdybych vám neřekla, kde se dobře najíst. Jak jsem nastínila už na začátku, Penida není ostrovem hipsterských kavárniček na každém rohu a měli jsme trochu problém najít něco jiného, než jen místní ,,bufety”. Kam jsme ale zašli byla restaurace Amok, kde, pokud máte štěstí, můžete pozorovat úžasný západ slunce. Ceny jsou tu ale na místní poměry vyšší a jídlo mě trochu zklamalo (poměr cena-výkon). Co ale doporučím si dát jsou jarní závitky a tuňák v sezamu.

NUSA LEMBONGAN a NUSA CENINGAN

Z Penidy jsme se po dvou dnech přesunuli na dva sousední ostrůvky Lembongan a Ceningan, které jsou spojené slavným žlutým mostem. Z Penidy jsme jeli opět lodí, stála pro oba 300 IDR (ale to jen proto, že jsme nechtěli hodinu čekat na loď, která normálně stojí 100 IDR na jednoho) a byli jsme tam asi za 20 minut. Na Lembonganu je oproti Penidě zase jiný svět, který je hodně podobný Bali. Více turistů, více kavárniček, jóga na každém rohu, obchůdky, atd.

NUSA LEMBONGAN

Ubytování jsme řešili na poslední chvíli a naše cestovatelské štěstí opět nezklamalo. Narazili jsme na ubytování v Taos House, které stálo pár korun (600 IDR na 2 noci pro 2) a bylo boží! Skvělý bazén, welcome drink, udržovaná zahrada, útulný, čistý pokoj a hlavně, snídaně v ceně. I skútr si tu od majitelů půjčíte a stojí 80 IDR/den.

Ubytování bylo vzdálené od krásné Mushroom beach asi jen 5 minut chůze. A protože jsme přijeli k večeru, zašli jsme na večeři a koktejl do Hai Ri Zen. Skvělá restaurace, o trošku dražší, ale když vychytáte happy hours na drinky, hned je to lepší. 🙂 A z terasy můžete pohodlně pozorovat západ slunce.

Hai Ri Zen nusa penida nusa lembongan bali island trip indonesia travelling brunettie balifood tip

Dream beach, Devil’s Tears a Mangrove Tour

Jedinou nevýhodou, kterou Bali a okolí má, je hodně rozbouřený oceán/moře. Takže to není úplně ideální místo na plavání a na většině pláží ani ve vodě moc nepobydete (aniž by vás nespláchla vlna). Na doporučení jsme jeli na Dream beach, která je asi 5 minut na skútru od Taos House (mimochodem tady internet funguje skvěle, takže vše najdete pohodlně na google maps). Velké vlny ale způsobily, že jsme jen přijeli, pokochali se a jeli dál. A to na devil’s tears, které jsou za mě naprosto úchvatný přírodní úkaz. Jenže jsme tam dojeli kolem 10 hodiny a potkali jsme tam asi 5 autobusů plných asijských turistů, kteří by pro fotku podle mě i skočili z jednoho z útesů. Křičeli po sobě, strkali se a celkový dojem z místa tedy nebyl nic moc. Opět doporučení, i tady se vyplatí si přivstat. Druhý den jsme na tohle místo jeli na 8 ráno a nikde ani noha. Pokud tu ale budete, doporučuju pozorně sledovat hladinu vody, protože jsme tu viděli asi 10 mořských želv, které plavou na hladinu se nadechnout.

devil's tears bali nusa penida nusa lembongan trip brunettie

Co za to ale rozhodně stojí, je půlhodinová tour kolem mangrovníků. Vezete se na loďce tichou divočinou, slyšíte, jak mangrovy praskají a užíváte si to božské ticho. Na chvíli jsem si připadala jak v Amazonii a nechtěli jsme, aby to skončilo. Je to taková podobná vyjížďka jako na gondole v Benátkách, akorát trochu divočejší a s daleko menším množstvím lidí. Stálo nás to 200 IDR (cca 300 Kč) pro dva.

mangrove tour mangrove trees bali nusa penida nusa lembongan tour vacation brunettie

Poslední dvě místa, která nás na Lembonganu dostala nejvíc, byly Serenity Jóga a Ginger&Jamu. Do Serenity jógy jsme šli na doporučení a byla to Péťova historicky první hodina a strašně jsme si to užili. Nádherné prostředí, skvělý instruktor, ptáčci kolem zpívali, zkrátka balzám na duši a rozhodně to musíte alespoň jednou zažít. Po cvičení doporučuju vychlazený čerstvý kokos za 45 Kč. No a na Ginger and Jamu jsme se stali doslova závislí! Boží snídaně, obědy i večeře na pláži a s výhledem na západ slunce, vše ve vegan alternativě, ekofriendly přístup, lokální a čerstvé suroviny, nespočet smoothieček atd. Zkrátka sem zajděte. Opakovaně.

ginger and jamu food nusa penida nusa lembongan bali trip balifood tempeh bowl brunettie ginger and jamu food nusa penida nusa lembongan bali trip balifood tempeh bowl brunettie sunset ginger and jamu food nusa penida nusa lembongan bali trip balifood tempeh bowl brunettie breakfast

NUSA CENINGAN

Tenhle mini ostrůvek spojuje s jeho větším bráchou roztomilý žlutý most, který trochu přopomíná ten v San Franciscu. Projeďte si ho parkrát tam a zpátky, je to sranda! I přesto, že je tenhle ostrůvek fakt maličký, nabízí toho opravdu hodně. Asi největší atrakcí je Blue Lagoon zátoka, která je až neuvěřitelně modrá a pokud ji neuvidíte na vlastní oči, nebudete věřit, že něco takového vážně existuje. Hned vedle je Mahana point, kde si můžete sednout a odpočinout v místním bufetu a pozorovat obrovské vlny. Dávejte ale pozor na věci, vlny jsou tak velké a silné, že často ocáknou a smetou vše, co na židličkách máte, včetně vás. Na tomhle bodě je pro ty odvážné i možnost si skočit z 5m skokánku, ale to není nic pro mě. Vedle je taky zipline, na kterou jsem se hrozně těšila, ale nakonec jsme tam nešli, když jsme viděli stav, v jakém je…

P.S. Kdo nás najde na fotce níže? 😀

nusa ceningan bali nusa lembongan nusa penida vylet trip travellin cestovani island indonesia yellowbridge brunettie dron shotblue lagoon nusa penida nusa lembongan nusa ceningan bali trip travelling instagram spots brunettie cestovani indonesiajumping ocean bali nusa ceningan nusa lembongan nusa penida isladn indonesia trip travelling brunettie

Opět na doporučení místních jsme navštívili i Secreat beach, kterou najdete snadno i vy. Stačí najít na mapě tuhle lokaci a sledovat dřevěnou mini ceduli u cesty, která vás odkloní z hlavní silnice na vedlejší cestičku plnou kamenů, po které pojedete cca 150m a necháte nahoře skútr. Uprostřed džungle, u které jste zastavili, uvidíte mezi stromy úzkou cestičku, po které se dáte pořád dolů a dolů až dojdete k pláži. Tady ale fakt dávejte pozor a neplavejte tu (a nechoďte za kameny!), jsou tam hrozně silné proudy a vlny a už se tam pár lidí utopilo…

Ještě jsme stihli zajet na šnorchlovací výlet, který byl oproti Egyptu malinko chudší, ale stál za to, viděli jsme zase trochu jiný pohled na Bali a místní živočichy (bohužel i dost smutný, vzhledem k velkému množství plastů v oceánu!), ale neměli jsme štěstí ten den, jelikož byly moc velké vlny a nemohli jsme plavat s mantami, což je hlavní atrakce těchto výletů. I přesto jsme si to ale užili a manty uvidíme třeba příště. 🙂 Výlet jsme si bookli přímo v našem ubytování a vyšel na 150 IDR pro jednoho, na cca půl den.


Trošku jsem se rozepsala, ale snad jsem vám dala ucelený pohled na to, kam se jet z Bali podívat na výlet. Kdybych to měla shrnout, rozhodně bych řekla, že navštívit tyhle tři ostrůvky stojí za to a doporučuju to všemi deseti! My se tam totiž jednou určitě vrátíme.

Těším se na vaše fotky, ať už z Bali nebo z ostrůvků, tak mě nezapomeňte na Instagramu označovat @terez_brunettie ať se pokochám. 🙂 A pokud vás ještě něco dalšího zajímá, napište mi dolů do komentářů, ráda odpovím.

Vaše T. ♥

Share:

4 Comments

  1. Nikola
    Červen 17, 2019 / 7:56 pm

    Ahoj super článek, chtěla jsem se na ty menší ostůvky vykašlat, ale těma fotkama si mě přesvědčila. Chtěla jsem se zeptat kolik dní by si doporučila na Nusa Lembongan a Nusa Ceningan? Měj se hezky a děkuji za článek! 🙂

    • Terez
      Červen 18, 2019 / 3:49 pm

      Ahoj Niki, já měla úplně stejný dojem, že vlastně z Bali ,,nechci“, ale tyhle ostrůvky za to rozhodně stojí! Co se týká času, tak na Nusa Penidě alespoň ty dvě noci, ty místa jsou od sebe vzdálené a jedno, dvě dáš za den. Na Lembonganu jsme původně měli mít jen jednu noc, ale také jsme si to prodloužili na dvě, je tam toho opravdu spousta k vidění. 🙂

  2. Pavlína
    Červenec 8, 2019 / 7:30 pm

    Ahoj, pozítří vyrážíme do Indonésie už potřetí. Před dvěma lety jsme prozkoumali celé Bali z českého resortu Selang na severu ostrova. Loni jsme procestovali ostrov Flores a ostrovy Komodo. Potom jsme odpočívali opět pár dní na Bali. Letos chceme navštívit sopky Bromo a Iljen na Jávě a odtud se opět přesouváme za relaxem na Bali:-) Právě Bali nás neustále přitahuje svým klidem a atmosférou. Velmi rádi zde navštěvujeme málo známá turistická místa, která nám doporučí kamarád, který zde žije. Čemu se vyhýbáme jsou doporučované restaurace a kavárny. Raději vyhledáváme místní warungy.

  3. Léňa
    Srpen 15, 2019 / 8:57 am

    ahoj Terezko 🙂 s přítelem vyrážíme v říjnu poprvé na Bali a po přečtení totohle článku jsme si naplánovali i Nusa Penidu a Lembongan, už se moc těšíme 🙂 mám jenom dotaz, nepamatujete si, jak často jezdí lodě z Penidy na Lembongan? Případně v kolik jede poslední? Máme bohužel málo času a chtěli bychom v den přesunu stihnout ještě šnorchlovací výlet.. Díky za radu! :))

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *