BALI I. – Co potřebujete vědět, než odletíte

Bali je jedno z míst, na které se ráda vracím a vím, že tomu tak bude i v budoucnu. A i přesto, že tam lítá víc a víc lidí, nikdy jsem tam neměla stístěný pocit.
Protože jsme na Bali byli tentokrát 3 týdny (minule 2), je toho hodně, co vám chci říct a ukázat. Proto jsem celé naše dobrodružství a tipy rozdělila do tří článků, tenhle, první, bude o základech, na které se vždy ptáte, pokud někam letím a jsou pro nás všechny fakt důležité (letenky, kolik to tam stojí, čím se tam budu přepravovat,…), druhý článek bude o výletě na okolní ostrovy a třetí nebude o ničem jiném než o mém nejoblíbenějším tématu – o jídle!

Všechno ale pěkně popořádku.

Letenky a let samotný

Nebudu lhát, pro mě je to ta nejhorší část. Záleží samozřejmě s jakou společností a s jakými přestupy letíte, ale připravte se na let cca 18-25 hodinový. Což je fakt dost. Já jsem člověk, který miluje létání ale prosedět takovou dobu ve vzduchu je trochu náročnější (hlavně pro nás vysoký!). My jsme obě cesty absolvovali s QATAR AIRWAYS, letěli jsme 18 hodin (16 hodin let, cca dvě hodiny přestup) s přestupem v DOHA (Qatar). Mimochodem letiště v Doha je až nadpozemsky krásný a moderní, ale připravte si peněženky, obyčejná půllitrová voda tu vyjde v přepočtu na cca 120 Kč.

Letenky vždycky hledáme přes skyscanner.cz který je z mé zkušenosti daleko levnější než Kiwi nebo jiné vyhledávače. A samozřejmě, že se koukáme i na ceny, ale taky koukáme na co nejkratší dobu letu, takže hledáme zlatou střední cestu. Tu jsme vždycky našli s Qatarem. Dvakrát se nám dokonce stalo, že z Prahy do Doha jsme letěli úplně novým typem letadla. Na servis u Qataru nemůžu říct ani slovo, bylo to na všech cestách skvělý. Nejnovější filmy ve filmotéce, neustálý přísun vody nebo džusů, jídlo (na letadlo!) taky fajn, příjemné letušky a dostatek prostoru na nohy. Letenky jsme ani jednou nekupovali s nějakým velkým předstihem, navíc ty poslední jsme kupovali na období Velikonoc, ale zpáteční nás vyšla nás 20 000,- pro jednoho.

Ubytování

Moje nejoblíbenější část, hned po jídle. Ubytování je na Bali tolik, že nebudete vědět, jaké si dřív vybrat. To byl taky důvod, proč jsme se s Péťou tolikrát stěhovali.
Bali je proslulé svými homestayi, ve kterých jsme vždy bydleli i my. Hledali jsme je vždy na airbnb. Záleží samozřejmě jak velký luxus hledáte, ale dostatečně velký pokoj pro dva, s koupelnou a venkovním společným bazénem na fajn dostupném místě vychází cca na 700Kč/na noc. Bali je ale ostrovem kontrastů, takže tam samozřejmě najdete i pokoj za 200kč na noc nebo 5 hvězdičkový hotel za 15 000 Kč za noc. Záleží, co preferujete. 🙂

Bali je také hodně proslulé svými privat vilami. I my v některých byli a určitě to stojí za to. My jsme si ji vždy pronajali na jednu, dvě noci, abychom si to užili, nafotili pár fotek, ale neutratili trilion. Takových vil najdete na airbnb spoustu, ale my nakonec ty nejlepší našli na booking.com – stačí zadat filtr soukromá vila.

Nebojte se si taky bookovat ubytka až na místě. My často nevěděli daný večer, kde budeme spít přístí den. Protože na Bali je toho tolik k vidění, že někdy prostě na daném místě chcete zůstat o noc, dvě déle a zabookované ubytko na dalším místě by vám to mohlo kazit.

Přeprava

Je na Bali daleko jednodušší (a o tolik levnější) než u nás. Pokud se bavíme o přejíždění mezi ubytkem a pláží, restauracemi a obchůdky, pujčte si skútr, to je nejlepší, nejrychlejší a nejoblíbenější způsob dopravy. Ten většinou půjčují u každého ubytování a půjčovné stojí v průměru 70-100 Kč na den. Prosím, myslete na to, že byste měli fakt vědět, jak na skútru jezdit a měli byste mít řidičák. A hlavně – helmu! Uvidíte tam sice spoustu lidí jezdit bez ní, ale v tom provozu, který tam panuje, si ji radši vemte. Když už jsem zmínila provoz – na Bali jsou doslova tisíce skútrů kličkujících mezi auty a mezi sebou navzájem. Trváto pár hodin/dní, než si na provoz zvyknete, trochu se otrkáte a pak vám to přijde naprosto normální. Troubí se, jen když na sebe chcete upozornit, napříč když předjíždíte, platí nepsané pravidlo že skútr si vždy cestu najde a nacpe se kamkoliv a do zatáček radši taky pořádně protrubte – některé jsou dost zrádné. Co jsme tam ale ani jednou neviděli, byla nehoda. Bavili jsme se ale s místními a ti říkali, že pokud nehody jsou, způsobují je pouze turisté – nevědí jak řídit skútr, řídí opilí, jezdí jak blázni, bez helmy atd. Tak prosím buďte zodpovědní. 🙂

Dalším způsobem přepravy je taxík. Můžete buď využít appku Grabb (něco jako u nás Uber) nebo GoJeck (stejný způsob) – platit buď kartou přes appku nebo hotově. Musím ale přiznat, že i když díky těmhle appkám ušetříte cca 40 % z ceny klasického taxi, ne vždycky jsou úplně spolehlivé a několikrát se nám stalo, že řidič sice naši jízdu přijal, ale pak na vás bude v chatu zkoušet vyjednání vyšší ceny. 🙂

Pro lepší představu cen přepravy – přejeli jsme cca půlku ostrova za 350 Kč. Natankovali jsme plnou nádrž benzínu do skútru za 40 Kč. Z Canggu na letiště jsme platili 220 Kč.

Místní měna, kde směnit peníze a kolik to tam stojí

Na Bali platí Indonéská rupie, zkratka IDR, které jsme si směnili až přímo na Bali na letišti (za eura). Na letišti má každá směnárna stejný kurz, takže je jedno, k jaké půjdete, ale my chodíme do rohové, která má modré nápisy (bohužel si nepamatuju jméno, ale je to první rohová vlevo). Až vám smění peníze, budete si připradat jak milionáři, protože…budete! Na Bali se ceny uvádění ve stotisících, takže si dokážete představit, kolik milionů dostanete za 10 000 Kč našich. 😀

Pokud vám ale dojde hotovost, nebojte. Všude jsou směnárny a ATM nakaždém kroku. Ve většině kaváren a obchůdků ale berou karty, takže zas tolik hotovosti nepotřebujete.

Ceny jsou tam celkově nižší, než u nás, alespoň z mého pohledu. Když vidím cenu, tak si ji na naše přepočítávám cca kurzem x 1,5. Na stories jsem vám schválně dávala i fotky jídelníčků i s cenami, abyste se podle toho lépe zorientovali, co kolik stojí. Pro mě ale z celého pobytu je nejdražší letenka. Když bych útratu na místě přepočítala a srovnala s útratou tady v Praze, na Bali jsme rozhodně utratili za stejnou dobu míň.

Internet, SIM karty a další nezbytnosti

Bali je rájem pro digitální nomády, takže vás nepřekvapí, že každá, sebemenší kavárnička, má Wi-Fi. A pěkně výkonnou. My jsme ale chtěli a museli být online i mimo, takže jsme si hned na letišti koupili SIM karty s balijským číslem. Jedna stála 250k IDR a kromě pár volných minut volání na ní bylo 8GB internetu. Hned u daného stánku vám SIM kartu vymění za vaši, aktivují mobilní data a další srandičky a připraví telefon k používání.

Všichni místní jsou zvyklí používat whatssapp, takže když pojedete s nějakým průvodcem na výlet nebo se chcete domluvit s řidičem kde vás vyzvedne, stačí jim jednoduše přes appku napsat zprávu.

Jídlo a dostupnost

Och, jídlo. To je tam tak skvělý, že mu fakt musím věnovat samostatný článek, takže se tu nechci moc rozepisovat. Ale pokud rádi jíte zdravě a z čerstvých surovin, budete na Bali jak v ráji a nebudete vědět, co si dát dřív. Úplným standardem jsou veganská jídla, bezlepková, různé alternativy ke kravskému mléku, čerstvé místní ovoce, kokosy,…zkrátka pro food lovera jako jsme my dva s P. fakt ráj.

Pokud si ale chcete na ubytku uvařit i sami, což na většině homestayů jde, na Bali je spouusta supermarketů, kde mají leckdy větší výběr potravit než u nás. Naším nejoblíbenějším byl Pepito.

Hlavní (turistické) body

Na Bali jsme byla ,,jenom“ dvakrát, takže tyhle body jsou spíše takové ty nejvíce turisticky navštěvované, ale za mě jsou hlavní místa: Canggu, Seminyak, Kuta, Uluwatu, Ubud. A mimo Bali Nusa Penida, Nusa Lembongnan a Nusa Ceningan, případně Gilli Islands.

 

Doufám, že vám tenhle obecný článek s informacemi a tipy přijde vhod, až budete plánovat cestu do tohohle tropického ráje. Pokud vás zajímá ještě něco dalšího, směle se ptejte do komentářů. 🙂

Krásný víkend!

Vaše T. ♥

Share:

1 Comment

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *