Stavíme dům III. – Výběr pozemku

…protože hypotékou to jenom začíná.

JAK JSME PŘIŠLI O POZEMEK

To, jak probíhal proces s hypotékou už víte. Ještě předtím ale, než jsme měli schválenou hypotéku, se nám stala taková peripetie. Přišli jsme totiž o vyhlídnutý pozemek. Situaci jsem sice trochu nastínila v minulém článku, ale všechno pěkně popořadě…

Když už jsme s Péťou věděli, že řešíme své bydlení, jsme v procesu žádosti o hypotéku a že chceme stavět dům, rozhodli jsme se hledat pozemek. Pro mě, holku z Prahy, bylo neuvěřitelným návratem do reality, když jsme zjistili, že pozemky prostě nejsou. Nebo takhle, oni jsou, ale daleko od Prahy, nezasíťované, v malých vesničkách kde nic není a nebo příšerně předražené. Každý den jsme projížděli servery jako bezrealitky, sreality, různé developerské projekty, které nám někdo doporučil, ptali jsme se po známých, hledali. Marně.

Naše požadavky byly jednoduché, nebo alespoň to jsme si mysleli. Chtěli jsme zhruba tisíc metrů, do 20min od Prahy, zasíťovaný a připravený ke stavbě. Když jsme za tohle zrovna nechtěli dát 6,7 milionů, byli jsme v koncích.

Když už jsme si mysleli, že pozemek nikdy neseženeme, dostal se nám do rukou prospekt s jedním developerským projektem za Prahou. Byli jsme se tam podívat a bylo to ono!! Krásné prostředí, dobrá dostupnost, velký pozemek. Jediný háček byl, že byl pozemek ve svahu, a to docela velkém. Obhajovali jsme si to s Péťou mezi s sebou tak, že se s tím dá pracovat, že vymyslíme dům tak, aby tam pasoval atd. Ale jistí jsme si někde uvnitř tak úplně nebyli. A vesmír to vlastně rozhodl za nás.

Protože jsme o ten pozemek přišli. Než se vše vyřídilo s bankou, než nám hypotéku schválili a než se vše zprocesovalo, developer nám oznámil, že buď zaplatíme rezervační poplatek nebo že má na pozemek další zájemce…no a protože je rezervační poplatek v případě odstoupení od koupě nevratný, a my stále nevěděli, zda nám dají hypotéku, nemohli a nechtěli jsme to riskovat. Byli jsme jako v kleštích a nadávali jak špačci, ale nedalo se nic dělat. Proces s bankou nešel urychlit a na pozemek čekali další zájemci.

pozemek land dům stavíme brunettiepozemek land dům stavíme brunettiepozemek land dům stavíme brunettie

VYBEREME JINÝ, LEPŠÍ!

Upřímně? Klobouk dolů před Péťou. Já v té době byla totiž nesnesitelná!! K pozemku jsem se hrozně upla, už jsem nás tam viděla jak stavíme dům a hrajeme si na zahradě s dětmi a najednou mělo začít další kolečko hledání od znova. Hlavně jsem si zamilovala i lokalitu, takže o to to bylo horší. Jiné hezké a (za rozumnou cenu) pozemky v lokalitě už nebyly a tak jsme začali hledat na novo.

Nejhorší na tom všem byly asi ty nekončící dotazy – Jakto, že hledáte znova? Kdy už budete stavět? Nejste moc nároční? To jste měli zaplatit! atd atd atd. Všichni kolem měli strašně moc (někdy i dobrých) rad, ale v tu chvíli se vám chce jen řvát a brečet a nepotřebujete poslouchat rady druhých. Takhle jsme se v tom plácali pár měsíců, až…

…developer vypsal předprodej na další etapu!! Dokážete si představit tu radost a naší rychlost, když jsme se tam uháněli podívat. Nejdřív jsme viděli jeden, dva, tři…a pořád to nebylo ono. Každý z nich měl to ALE, které jsme se od prvního pozemku zařekli, že mít nebude. A potom nám ukázal tenhle.

pozemek land dům stavíme brunettie

A bylo to tam. Krásný výhled, velká parcela, tichá a krátká ulice, dál od hlavní. Úplně přesně si vzpomínám na ten pocit, kdy jsem tam stála poprvé a představovala si vše. A bylo to to pravé.

Aby to ale zase nebylo vše úplně růžové a jako s filmu s happyendem, byl tenhle pozemek dražší. Ne o moc, ale byl, takže to znamenalo méně peněz z hypotéky na dům. Navíc byl o pár metrů menší než ten původní. My ale, ponaučeni z minula, jsme neváhali ani minutu a ještě ten večer podepsali smlouvu a složili rezervační poplatek. Protože je to podle mě stejně jako ve vztahu, když víte, že je to ono, nepotřebujete se víc rozmýšlet. Prostě do toho jdete.

pozemek land dům stavíme brunettie

Vyřídily se formality, převedly se peníze…a pozemek byl náš!! A teď už ,,jen“ postavit dům…

I hledání pozemku byla dlouhá cesta. A že to bylo pár měsíců zpátky nemusím asi zdůrazňovat, stejně tak fakt, že je to nyní ještě daleko, daleko horší. Ale věřte tomu (a já sama vím, že je to sakra těžký), že ten pravý pozemek, ten vysněný na vás čeká. Že si k němu nakonec najdete cestu. Ale může to i chvíli trvat…


Takže závěrem mých pár tipů na co se při výběru pozemku zaměřit/na co si dát pozor:

  • dejte tomu čas a projíždějte servery každý den (nebo si počkejte u developera na vypsání termínů prodejů pozemků)
  • jeďte se na pozemek podívat, často vypadá jinak, než na fotce
  • zjistěte si zasíťovanost/poskytovatele
  • zda je v okolí pozemku dostatečná dostupnost do města/školy/práce, případně jak je to s parkováním
  • jak velký pozemek skutečně je (nebojte si ho přeměřit!)
  • pozemek by se vám měl líbit se vším všudy, neměl by mít moc ALE (protože ty vás můžou štvát celý život)
  • pokud si nejste jistí nebo vám na pozemku něco nesedí, nechte si udělat od geodeta posudek
  • nebojte se říct si o slevu
  • když už se pro pozemek rozhodnete, DŮKLADNĚ si pročtěte kupní smlouvu (hledejte například odstavec o tom, do kdy od koupě pozemku musíte započít se stavbou)
  • …a poslední, ale nejdůležitější bod – představte si sami sebe na pozemku, ve vysněném baráčku a zeptejte se sami sebe: Je to to pravé?

Vaše T. ♥

Share:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *